Участь в міжнародному проекті «СУД, ГРОМАДЯНИ, СУСПІЛЬСТВО, ДЕРЖАВА: СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ ЗМІН».
Проект «Впровадження керівних принципів судових процедур – Одеса» – Implementing guidelines on court procedures – Odesa
Цей проект спрямований на підвищення процесуальної дисципліни у трьох судах Одеської області шляхом розробки та пілотного керівництва судовими процедурами.
Проект профінансований Посольством Королівства Нідерландів в Україні.
Термін виконання проекту: 01.08.2019 – 01.08.2020
Загальний бюджет проекту: 1088755 грн.
Проект розроблений Центром міжнародно-правового співробітництва CILC (Гаага, Нідерланди), Центром верховенства права та здійснення правосуддя Монтеня (Утрехтський університет, Нідерланди), Амстердамським судом та ГО “Група 2-го травня”. Спрямований на підвищення процесуальної дисципліни у кількох судах Одеської області шляхом розробки, пілотування та просування керівних принципів судових процедур.
Мета проекту – зміцнення верховенства права в Україні шляхом надання підтримки трьом (пілотним) судам у визначенні та оприлюдненні керівних принципів судового процесу у цивільному та кримінальному судочинстві. Ці принципи визначатимуть, як ці суди використовують свої дискреційні повноваження у більшості стандартних ситуацій, включаючи процедури планування, перенесення та відкладення судових засідань, перебігу та структури цих засідань, а також повідомленнь про судові справи. Сформулювавши та використовуючи Правила щодо судових процедур, можна уникнути довільних рішень, а прозорість та передбачуваність для користувачів судів можуть збільшитися. Ідея полягає в тому, що три пілотні суди представлять користувачам судів, як юристам, так і сторонам, чіткіше те, чого вони можуть очікувати від суду та судового розгляду. Хоча в даний час причини використання дискреційних повноважень не вказані і в значній мірі незрозумілі, цей проект має на меті визначити, як суди будуть вести справи та використовувати свої повноваження. Очікується, що це сприятиме більш передбачуваному здійсненню правосуддя, поліпшенню прозорості громадськості, зменшенню затримок у провадженнях та швидшому розгляду справ.
Робота над ціллю проекту включає підготовку, співпрацю, тестування, коригування та доопрацювання цих Правил, а також розробку плану комунікації.
Інший напрямок проекту включає дискусії щодо процесуальної справедливості та основних цінностей судової влади. Справжня культура доброчесності суддів функціонує як важливий захист для запобігання надмірного впливу та корупції у секторі юстиції. Дискусії на робочому рівні серед суддів щодо практичних наслідків основних цінностей судової влади можуть допомогти вихованню такої культури доброчесності.
Початок проекту
20 вересня 2019 року в Одеському апеляційному суді відбулася робоча зустріч команди проекту. Андрій Дришлюк, заступник голови Одеського апеляційного суду, Тетяна Шевиріна, суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області, міжнародний експерт проекту Естер де Роой, Вікторія Холод, керівник апарату Апеляційного суду Одеси, Тетяна Герасимова, голова правління ГО “Експертно-аналітичне агентство «Група 2 травня» обговорили питання організації проектної діяльності, керівні принципи впровадження методів моніторингу.
Про початок проекту було оголошено на веб-сайтах на сайті «Ефективне судочинство» effectivejustice.org, веб-сайтах пілотних судів та на веб-сайті Центру правового моніторингу “Гідність”, у телевізійному шоу 7-го каналу Одеського телебачення
Діяльність 2. Коучинг сесія 1 для робочих груп
10 жовтня 2019 року в Апеляційному суді Одеси відбулася зустріч між командою проекту та суддями Апеляційного суду Одеси, суддями Малиновського районного суду Одеси, представниками Ради адвокатів Одеської області. Учасники обговорили останні події на попередніх етапах проекту, внесли пропозиції щодо формату організації, питань порядку денного та складу круглого столу, який запланований на кінець листопада 2019 року, де очікується обговорення «Правил організації ефективного судочинства» з зацікавленими сторонами.
11 жовтня 2019 року відбулася робоча зустріч координаторів проекту із суддями Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області та адвокатською спільнотою, які представляють своїх клієнтів у цьому суді.
Діяльність 3. Круглий стіл «Керівні принципи судового розгляду»
21-22 листопада 2019 року в Одесі відбувся круглий стіл. У ньому взяли участь судді пілотних судів Одеси та Одеської області, юристи, викладачі права, в тому числі відомі юристи України: суддя Великої палати Верховного суду Олена Кібенко, член Ради суддів України, суддя Верховного касаційного суду Єгор Краснов, депутат Верховної Ради Україна, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін. Вони з ентузіазмом підтримали ідею запровадження норм у судовій системі України.
Було представлено та обговорено проекти «Правила організації ефективного кримінального судочинства» та «Правила організації ефективного цивільного судочинства», зазначено механізми реалізації правил.
Відбулася дискусія щодо використання Правил у судах, прокуратурі та адвокатських практиках.
В ході «мозкового штурму» три робочі групи вивчали практичні аспекти використання Правил у кримінальних та цивільних судових процесах, шляхи їх впровадження.
Учасники дискусії визнали, що «Правила організації ефективного судочинства» можуть застосовуватися в пілотних судах. Було визнано, що наступним кроком має стати практичне застосування Керівних принципів у пілотних судах.
28 лютого 2020 року Рада суддів України прийняла рішення No14:
1. Визнати Апеляційний суд Одеси, Малиновський районний суд та Ізмаїльський районний суд пілотними судами для реалізації «Правила організації ефективного кримінального судочинства» та «Правила організації ефективного цивільного судочинства».
2. Почати застосовувати Правила у пілотних судах з 1 липня 2020 року.
3. Апеляційний суд Одеси повинен інформувати Раду суддів України про результати проекту з метою подальшого визнання можливості та доцільності застосування Правил у всіх судах України.
Звіти щодо подій «круглого столу» були опубліковані на сайті «Ефективне судочинство» effectivejustice.org, веб-сайтах пілотних судів та на веб-сайті Центру правового моніторингу “Гідність”
Діяльність 4. Коучинг-сесія 2 щодо використання «Правила організації ефективного судочинства»
20-21 січня 2020 р. відбулись робочі зустрічі в рамках міжнародного проекту. Члени команди проекту обговорили план реалізації «Правил організації ефективного кримінального судочинства» та «Правил організації ефективного цивільного судочинства» із суддями Одеського апеляційного суду, адвокатами та прокурорами.
21 січня 2020 року в Апеляційному суді Одеси відбулася робоча зустріч членів команди проекту із суддями Малиновського районного суду Одеси.
Під час цієї зустрічі було обговорено питання організації впровадження «Правил організації ефективного кримінального судочинства» та «Правил організації ефективного цивільного судочинства». Внесено пропозицію щодо проведення інформаційної кампанії з просування принципів.
Голова правління ГО “Експертно-аналітична агенція “Група 2 травня” Тетяна Герасимова представила план інформаційної кампанії.
Звіти про цю подію були опубліковані на сайті «Ефективне судочинство» effectivejustice.org, веб-сайтах пілотних судів та на веб-сайті Центру правового моніторингу “Гідність”
Діяльність 5. Методологія моніторингу та опитувальник
Під час засідання 10 жовтня 2019 року в Апеляційному суді Одеси члени команди проекту обговорили методи оцінки та моніторингу проекту. Громадська організація «Експертно-аналітичне агентство «Група 2-го травня» спільно з компанією “Моніторинг” (м. Одеса) розробили методологію проведення онлайн-опитування суддів та адвокатів за структурованою анкетою. Загалом розроблено 4 анкети: окремо для суддів та адвокатів, які працюють у кримінальних справах, окремо для суддів та адвокатів, які працюють у цивільних справах. Для відстеження динаміки буде проведено два вимірювання (дві хвилі) з інтервалом 20 місяців. Необхідно, щоб ситуацію після впровадження Правил можна було порівняти із ситуацією до початку реалізації.
За рішенням координаторів проекту під час круглого столу 20-21 листопада 2019 року анкети були передані професору Утрехтського універсітету Філіпу Ландбруку для коригувань, доповнень та остаточного дизайну. У період з грудня 2019 року по березень 2020 року професор Лангбрук та старший менеджер проекту Ліно Брозіус (CILC) розробили першу анкету (англійською та українською мовами). Це опитування розповсюджене серед юристів до початку пілотного проекту в трьох пілотних судах. Подібна анкета буде розроблена та розповсюджена також наприкінці періоду реалізації проекту для відстеження досвіду цих юристів із використанням цих керівних принципів.
Діяльність 6. Коучинг-сесія 2 щодо використання «Правил організації ефективного судочинства».
02 березня 2020 року відбулася робоча зустріч координаторів міжнародного проекту “Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін” з суддями Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області, представниками адвокатури та прокуратури міста Ізмаїл.
Метою зустрічі було обговорення змісту та сутності «Правил організації кримінального та цивільного судочинства», які були розроблені суддями пілотних судів Одеської області, адвокатами та прокурорами, які здійснюють професійну діяльність в Одеській області. Крім іншого учасники також обговорили етапи впровадження Правил та внесли свої пропозиції.
04.03.2020 року відбулася робоча зустріч міжнародного експерта Естер де Рой з головою Одеського апеляційного суду Григорієм Колесніковим та керівником апарату Вікторією Холод. В ході зустрічі були обговорені напрацювання та результати поставлених завдань під час попередніх візитів. Також із врахуванням ухваленого Радою суддів України рішення, щодо початку застосування «Правил» від 28.02.2020, було скореговано план подальших дій та визначені основні організаційні напрямки роботи в процесі впровадження «Правил» в діяльність пілотних судів.
05 березня 2020 року в Одеському апеляційному суді разом з адвокатами відбулося публічне обговорення проектів «Правил організації ефективного кримінального судочинства» та «Правил організації ефективного цивільного судочинства», які є аналогом відповідних правил, що використовуються судом, королівства Нідерландів.
Данна зустріч стала майданчиком задля ознайомлення з проектами відповідних Правил та обговоренням механізмів їх застосування.
У зустрічі прийняли участь міжнародний експерт Проекту, суддя, заступник голови Амстердамського окружного суду (Королівство Нідерланди) Естер де Рой, міжнародний експерт Проекту, радник з питань верховенства права регіонального представництва Консультативної місії Європейського Союзу (EUAM) в Україні Саймон Ван Дер Шенк, експерт у галузі якості правосуддя, професор Університету Утрехта (Королівство Нідерландів) Філіп Ланбрук, заступник голови Одеського апеляційного суду Андрій Дрішлюк, координатор Проекту Тетяна Шевиріна, Голова ради адвокатів Одеської області Йосип Бронз, голова правління ГО «Експертно-аналітична агенція «Група 2 травня» Тетяна Герасимова, а також члени робочої групи проекту.
06 березня 2020 року в Малиновському районному суді м. Одеси відбулася робоча зустріч щодо проектів «Правила організації ефективного кримінального судочинства» та «Правила організації ефективного цивільного судочинства». У зустрічі взяли участь голова Малиновського районного суду м. Одеси Леонід Лічман, разом з заступниками та суддями кримінальної та цивільної палати, міжнародні експерит Проекту, члени робочої групи проекту.
Під час зустрічі учасники обговорили зміст Правил (з доповненнями після обговорення Правил з представниками прокуратури та адвокатури), а також методи впровадження Правил в Малиновському районному суді.
Звіти про ці події були опубліковані на сайті «Ефективне судочинство» effectivejustice.org та веб-сайтах пілотних судів.
Початок офіційного застосування Правил планувався на 01 квітня 2020 року, однак в зв’язку з пандемією COVID-19 старт був перенесений на 01 листопада 2020 року. Але ця обставина тільки позитивно вплинула на процес та дозволила учасникам проекту «дошліфувати» зміст Правил й визначитися з шляхами імплементації.
Наступний захід вдалося провести з перервою в шість місяців.
Діяльність 7. Круглий стіл «Впровадження «Правил організації ефективного судочинства», (онлайн)
30 жовтня 2020 року в рамках міжнародного проекту «Суд, громадяни, суспільство, держава: співпраця заради змін», відбулася зустріч учасників в режимі відео конференції за допомогою платформи ZOOM. В ході зустрічі учасники обговорили особливості імплементації та обліку застосування «Правил організації ефективного судочинства», а також особливості їх запровадження в умовах пандемії.
Заступник прокурора Одеської області Юрій Шарнін запропонував в межах кожного з відомств запровадити та опрацювати систему обліку застосування прокурорами Правил. Ця пропозиція була підтримана суддями та адвокатами.
Учасники зустрічі домовились про те, що для всіх суддів експертною групою буде створено єдиний алгоритм запровадження Правил.
Тетяна Герасимова зауважила, що важливим аспектом запровадження Правил є ефективне донесення змісту Правил та порядку їх застосування до громадян, в зв’язку з чим необхідно застосовувати оптимальні способи ознайомлення громадськості.
Цікаво, що під час зустрічі учасники поділилися досвідом застосування окремих положень Правил в ході здійснення судочинства.
Учасники зустрічі: Естер де Рой, Філіп Лангбрук, Ліно Бросіус,Андрій Дрішлюк, Тетяна Шевиріна; Тетяна Герасимова, Юрій Шарнін, Івахів Максим Володимирович, Дупанова Алла Вікторівна, Василь Гузь, Світлана Погорєлова, Олексій Старіков, Максим Мурзенко, Олександр Присакар, Олександр Бурнусус, Асен Адамов, Олена Бальжик, Наталія Баннікова , Сергій Жигулін, Тетяна Пащенко, Іван Яковенко, Олександр Козлов, Вадим Семенов, Зося Славицька.
Звіти про цю подію були опубліковані на сайті «Ефективне судочинство» effectivejustice.org, веб-сайтах пілотних судів та на веб-сайті Центру правового моніторингу “Гідність”.