Хронологія подій 2 травня 2014 в Одесі (українською мовою). Частина 2.

Події на Куликовому полі і в Будинку профспілок
  
Дана хронологія охоплює події, що відбувалися 2 травня 2014 в районі Куликова поля і всередині будівлі Будинку профспілок від початку збору активістів на Куликовому полі  о 14:00 і до закінчення роботи судово-медичних експертіввсередині будівлі в 15:00 наступного дня. Також вказані ключові події, що відбувалися в той день в інших частинах міста.
Хронологія складена на основі інформації, наявної в розпорядженні “Групи 2 травня” станом на 21.04.2015 і можедоповнюватися і уточнюватися в подальшому. Інформація отримана з відкритих джерел (оприлюднені фото- і відеоматеріали, розповіді очевидців, особисті свідоцтва) членами «Групи 2 травня» в рамках власного журналістського розслідування.Також при складанні документа використовувалися висновки експертів групи.
У хронології викладені виключно факти, які Група вважає достовірними і які  не суперечать іншим виявленим фактам і обставинам. Документ не містить коментарів, оціночних суджень, трактувань і інших суб’єктивних оцінок авторів.
 


 Супутникова фотографія Куликова поля станом на початок квітня 2014 (сервіс «Яндекс»):
 

КЛЮЧОВІ ПУНКТИ ПЕРШОЇ ЧАСТИНИ ПОДІЙ
(повний текст хронології першій частині доступний за адресою: http://2maygroup.blogspot.com/p/blog-page_8417.html)

14:30. У центральній частині міста збираються представники двох протиборчих сторін. На Соборній площі вболівальники футбольних команд «Чорноморець» і «Металіст», активісти проукраїнських організацій Одеси та інших міст, неорганізовані прихильники євроінтеграції, які готуються провести «Марш єдності України». На Олександрівському проспекті в районі вулиці Жуковського збираються активісти організацій Куликова поля, в основному «Одеськоїдружини», з наміром перешкоджати проведенню маршу.
 15:31. У центральній частині міста, в районі Грецькій площі, починаються зіткнення між активістами «Куликова Поля» та учасниками «Маршу за єдність України».
 18:00. Починається другий тайм футбольного матчу «Чорноморець» – »Металіст». Трибуна одеських «ультрас»опустевает: частина направляється до місця зіткнень, частина розсідається за іншими трибунам.
18:30. Закінчується активна фаза протистояння в районі Грецькій площі. Частина активістів «Куликова Поля»заблокована в ТЦ «Афіна», частина витіснена у бік вулиці Преображенської і Буніна.  На Соборній та Грецької площах, вулицях Грецькій, Дерибасівській, Преображенській, Буніна, у провулках Червоному і віце-адмірала Жукова знаходиться велика кількість проукраїнських активістів, які переслідують тікаючих опонентів.
18:25. Керівник організації «Рада громадської безпеки Марк Гордієнко закликає прихильників євромайдан рухатися в бік Куликова поля.
18:45. Завершується футбольний матч «Чорноморець» – «Металіст». Велика кількість уболівальників виходить зі стадіону і прямує у бік Куликова поля.
 18:50. У районі перехрестя вулиць Преображенської та Грецької глава обласної організації партії «УДАР» Андрій Юсовзакликає активістів євромайдан організовано рухатися в бік Куликова поля. (ВІДЕО)
Починається неорганізований рух великих груп проукраїнських активістів по вулицях Буніна, Катерининській,Рішельєвській, Олександрівським проспектом у бік Куликова поля. По дорозі активісти скандують гасла і розбиваютьрекламні площини з передвиборчою агітацією проросійських кандидатів у президенти і мери Одеси.

  
ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ НА КУЛИКОВОМУ ПОЛІ
На 15:00 2 травня на Куликовому полі був анонсований концерт воїнів-афганців, збір активістів почався з 14:00.Кількість глядачів складала близько 100 осіб. До початку концерту в наметах зібралося близько п’ятдесяти молодих чоловіків в екіпіровці, які приблизно в 15 годин виступили у бік Грецькій площі.
Приблизно 15.35. Куликове поле Артем Давидченко оголосив зі сцени про сутички, що розпочалися в центрі міста. Кількість людей на площі стрімко зростає. У бік Грецької площі направляються кілька організованих груп.
Приблизно 16.00.  «Мобільна група» Антимайдану під керівництвом Віталія Будько («Боцмана») прибуває на мікроавтобусі «Форд Транзит» д/н АН 6852ЕО на Грецьку площу і в подальшому бере активну участь у сутичках.
16.35.  Організована група активістів Антимайдану із «Народної дружини» пішки прямує Олександрівським проспектом у бік Грецької площі. На перетині вулиці Буніна і Олександрівського проспекту колону перехоплює Самооборона. Після нетривалого зіткнення Самооборона відтісняє і переслідує опонентів Олександрівським проспектом. Більшість із них повертається на Куликове поле.
16.50. Група активістів із «Православного козацтва» вирушає в бік Грецької площі на автомобілі «Крайслер» д/н ВН5510ВІ. О 16.50 на Олександрівському проспекті активісти із штабу організації «Рада громадської безпеки», розташованого поблизу, блокують автівку і вимагають від працівників міліції, щоб ті її оглянули. В машині знаходять мисливські ножі, травматичні пістолети та помпові рушниці. 16.40 Олександрівський проспект у напрямку до Куликового поля (ВІДЕО)
16.40. Самооборона майдану йде з Олександрівського проспекту і рухається у напрямку Куликового поля від вулиці Буніна вулицею Катерининською. Колона Самооборони на перехресті Катерининської та Успенської вулиць розвертається і прямує в район Грецької площі.
(ВИДЕО)
Між 17.00 та 18.00. На Куликовому полі продовжують збиратись прибічники Антимайдану. Присутні намагаються прийняти рішення щодо своїх подальших дій, зокрема і шляхом голосування. (ВІДЕО)
18.00 З Грецької площі на Куликове поле надходять повідомлення про загиблих серед активістів Антимайдану. Артем Давидченко з частиною людей рушає на Грецьку. Надійшла пропозиція: або всім розбігатись, або, відіславши жінок і людей похилого віку, займати позиції в Будинку профспілок і вести оборону. Присутні на площі (переважно жінки і люди поважного віку) залишаються.
Приблизно 18.20. Закінчується активна фаза зіткнень на Грецькій площі
Приблизно 18.20. На Куликове поле надходить інформація про початок руху великих груп футбольних вболівальників і активістів Євромайдану в бік Куликового поля. Група співробітників лінійного відділення Транспортної міліції на станції Одеса-Головна, яка перебувала в районі перетину вулиць Пироговської і Середньофонтанської, отримує наказ негайно прибути в район Грецької площі і від’їздить від Куликового поля.
Після 18.30. На Куликове поле повертаються розрізнені групи учасників зіткнень в районі Грецької. Частина з них, у тому числі Віталій Будько, закликають присутніх розійтись і йдуть з площі, частина залишається.
Приблизно 18.40.  Захисники наметового містечка звертаються до сторожа Будинку профспілок з проханням сховати хрести та ікони із наметів православних організацій. Сторож приймає релігійне начиння і замикає двері.
Приблизно 18.50. Присутні на Куликовому полі приймають остаточне рішення використати будівлю Будинку профспілок для оборони. Вони зламують вхідні двері, вибивши фільонку, і починають заносити в будинок речі з наметів, зокрема електрогенератор, каністри з бензином, ящики з «коктейлями Молотова» і каністри з інгредієнтами для його виготовлення, матраци, медикаменти, агітматеріали і особисті речі. До ганку будівлі зносять мішки з піском, дошки, дерев’яні піддони, що раніше використовувались для огорожі периметру наметового містечка.
До ґанку будівлі стягують мішки з піском, дошки, дерев’яні піддони, які раніше використовувалися для огородженняпериметра наметового містечка.

На площі заготовляють мішки з камінням, які потім заносять до вікон сходової клітки, на дах і в декілька кабінетів другого та третього поверхів. (ВІДЕО)
В коридорі другого поверху організовують імпровізований шпиталь – розкладають матраци, заносять перев’язочні засоби та медикаменти. Також пункт надання першої допомоги розгортають в кабінеті 432 у північному боковому флігелі будівлі.

Невелика група активістів Куликового поля займає оборонну позицію за барикадою, збудованою безпосередньо перед ганком центрального входу до Будинку профспілок. Артем Давидченко входить в будівлю, однак незабаром разом з головним редактором видання «Інфо-центр» Євгеном Антохіним залишає Куликове поле на білому автомобілі.

19.20. Перші неорганізовані групи футбольних вболівальників та активістів Євромайдану прибувають на Куликове поле зі стадіону та центральних вулиць міста. Безпосередньо перед їхньою появою на площі звучать накази: «Всі в будівлю!». (ВІДЕО)
19.20. Групи футбольних вболівальників та активістів Євромайдану починають розбирати намети на Куликовому полі і знищувати майно, яке в них знаходиться. З першої хвилини зіткнення противники застосовують каміння, сигнальні ракети, пляшки із займистою сумішшю.
19.20. В одному з наметів перебував чоловік із сокирою та саперною лопаткою, який накинувся на проукраїнських активістів, а потім втік за межі площі. (ВИДЕО)

19.23. З даху і фасадних вікон Будинку профспілок летить каміння, пляшки із займистою сумішшю, сигнальні ракети. У відповідь летять пляшки із займистою сумішшю в бік барикади біля входу в будівлю. (ВІДЕО)

Приблизно о 19.25. Обидві сторони активно використовують саморобні займисті засоби (пляшки і ракети). Спалахує один із наметів. (ВІДЕО)

19.30. Палають три намети, проукраїнські активісти демонтують сцену. Невстановлені особи з даху Будинку профспілок продовжують кидати пляшки із займистою сумішшю на площу. З площі летять пляшки на барикаду біля центрального входу і в напрямку вікон другого поверху. Ті, що обороняються, ведуть вогонь з кількох вогневих позицій, обладнаних, зокрема, на даху і в кабінетах 2-3 поверхів будівлі. (ВІДЕО)

19.30.  Стихійна група з п’яти вболівальників «Чорноморця» заходить у двір будівлі і через двері в правому (південному) внутрішньому куті двору проникає в будівлю.

19.31.  На телефон служби порятунку 101 починають надходити повідомлення про займання наметів на Куликовому полі.

19.32. В черговій частині Одеського міського управління міліції отримують інформацію з відеокамер спостереження про масове порушення громадського порядку на Куликовому полі за участю близько 1000 людей.

19.33.  Горять 5 наметів на Куликовому полі.. В одному з них знаходиться балон із скрапленим газом. Черезхарактерний свистячий звук закінчення газу з розгерметизованого балона люди відбігають від наметів в сторону, протилежну Дому профспілок.
(ВІДЕО)

Займається частина барикади перед Будинком профспілок. Люди на барикаді продовжують активно оборонятись, застосовуючи при цьому саморобні гранати – вибухові пакети з уражаючим начинням. (ВІДЕО)

19.34.  Черговий ДСНС по місту доповідає заступнику начальника Головного управління ДСНС Губаю В.В. про займання наметів. До 19.43 надходять ще п’ять повідомлень на лінію 101.

19.37. Велика група проукраїнських активістів рушає до лівого (південного) флігеля Будинку профспілок і зламує бокові вхідні двері. Атакуючі в присутності журналістів і стримерів, намагаються виламувати двері кабінетів першого поверху і виводять із приміщення жінку. Люди, що перебувають на другому поверсі бокового флігеля, чинять опір, використовуючи при цьому «коктейль Молотова» всередині будівлі. (ВІДЕО)

19.40. Розпочинаються жорсткі сутички футбольних фанатів та проукраїнських активістів з особами, що перебувають в будівлі біля центрального входу. З обох боків використовуються пляшки із займистою сумішшю, прибічники Куликового поля жбурляють їх з даху та з вестибюлю на першому поверсі.
Активісти Куликового поля з барикади поступово відходять у фойє. У вестибюлі першого поверху нагально барикадують двері до бокових флігелів і влаштовують велику барикаду з піддонів, меблів і підручних засобів у фойє, навпроти центрального входу до Будинку профспілок.

Проукраїнські активісти кидають пляшки на сходи, в фойє і у вікна будівлі, зокрема і в ті, звідки ведеться вогонь із вогнепальної зброї.  (ВІДЕО)
19.40. Група проукраїнських активістів, ховаючись за огорожею з тильного боку будівлі, намагається проникнути у двір Будинку профспілок через розсувні ворота з тильної сторони будівлі.. У відповідь чуються постріли, вірогідно, з даху і вікна сходового прольоту південного флігеля будівлі. Зі слів очевидців, один із проукраїнських активістів отримав кульове поранення ноги. Спроби штурму зазнають невдачі. (ВІДЕО)

19.43.  Чоловік у блакитній сорочці та бронежилеті, опізнаний як «сотник Микола» (Микола Волков), веде вогонь по торцевому вікну третього поверху правої (північної) частини будівлі, звідки летять вибухові пакети. (ВІДЕО)

19.44. Черговий по УВС міста повідомляє в ДСМС про необхідність негайно відправити пожежних на Куликове поле. Співробітники ДСНС ігнорують це повідомлення.

19.45.  На лінію 101 надходить перше повідомлення про пожежу в Будинку профспілок – зайнялось від закинутих у вікна другого поверху пляшок. Одночасно відбувається займання в лівій частині фойє. Розпочинається перша фаза пожежі.

19.46.  На Куликовому полі поблизу Будинку профспілок з’являються співробітники міліції в захисній екіпіровці, які, однак, не вживають активних дій і не втручаються в ситуацію.

19.47.  В районі лівого (південного) флігеля чується бігла стрілянина одиночними пострілами, впродовж десяти секунд звучить 15 пострілів. (ВІДЕО)

19.49. Вогонь охоплює ліві зовнішні двері. Проукраїнські активісти відтісняють прибічників Куликового поля з ганку всередину будівлі, один із них вкидає у центральний вхід Будинку профспілок палаючу шину. (ВІДЕО)

19.50. На відеозапису видно відблиск полум’я за зачиненим вікном в приміщенні другого поверху. Під час подальшого огляду будівлі членами «Групи 2 травня», осередку займання і ознак пожежі в кімнаті за вікном виявлено не було.(ВІДЕО)

19.51.  П’ятеро проукраїнських активістів, які раніше зайшли до «зеленої зали» Будинку профспілок, виявились заблокованими вогнем і димом. Вони готуються до евакуації через вікна і кличуть телефоном допомогу. Також вони вказують своє місцезнаходження, виставивши у вікні державний прапор України. Люди на площі зустрічають прапоркриками «Слава Україні!». (ВІДЕО)

19.52. До чергової частини ДСНС надходять ще шість дзвінків про пожежу в будівлі, зокрема і від організації «Рада громадської безпеки» (вул. Жуковського, 36)

19.52. Займається барикада у вестибюлі першого поверху біля центрального входу. Палають всі троє зовнішніх дверей центрального входу до Будинку профспілок. Полум’я поширюється на протилежну від дверей частину вестибюлю, у напрямку головних сходів.

19.53.  Із відкритих і розбитих вікон фасадної частини будівлі з’являється дим.

19.54.  Розпочинається друга фаза пожежі. Спостерігається потужне займання в районі сходового прольоту першого поверху. Температура в прольотах і на площадках сходів швидко підвищується до сотень градусів; люди, що перебувають біля вікон, починають викидатися назовні. (ВІДЕО)
За лічені секунди полум’я цілком охоплює сходові прольоти і площадку між першим і другим поверхами. Потужне займання відбувається в районі сходових прольотів задньої частини будівлі. Температура досягає 600 градусів на рівні першого поверху та 200-250 градусів на сходах і площадці 5 поверху. Протягом хвилини із вікон в районі сходових прольотів викинулись і випали близько 10 людей. (ВІДЕО)
З початком задимлення один із атакуючих підбіг до будівлі і, очевидно, кілька разів б’є палкою одного із тих, хто вистрибнув – чоловіка в білій сорочці, сірій курточці і чорних штанях, який лежить на землі. Чоловік під час нанесення ударів рухається, отже, живий. Встановити його особу та наслідки від отриманих ударів «Групі 2 травня» досі не вдалося.  (ВІДЕО)
З початком задимлення кілька десятків проукраїнських активістів, співробітників міліції та військовослужбовців внутрішніх військ починають виносити поранених і тіла загиблих із небезпечної зони. На алеї з тильного боку Будинку профспілок працюють бригади «Швидкої допомоги» і парамедики.

19.56.  Повторний дзвінок на лінію 101 від чергового по УВС міста, який вимагає негайного виїзду пожежних розрахунків на Куликове поле. Черговий ОКЦ ДСНС дає команду на виїзд одного відділення рятівників із ЧПРЧ (Привокзальний провулок, 2 – 500 метрів від Куликового поля).

19.58. Надходять ще 4 повідомлення на лінію 101, зокрема і від чергового по УВС міста. Ті, хто телефонує, повідомляють, що люди викидаються з палаючої будівлі.

19.59. Люди, що перебувають в задимлених кабінетах 2 і 3 поверхів фронтальної частини будівлі (7-11 метрів від рівня землі), з’являються у вікнах і починають просити про допомогу. Активісти Євромайдану намагаються закинути їм канати і збирають підручні предмети для евакуації. Штурм палаючої будівлі припиняється. (ВІДЕО)

20.06.  Розпочинається евакуація людей із фасадної частини Будинку профспілок. З вікон верхніх поверхів і даху будівлі продовжують кидати каміння, скло, підручні предмети, що ускладнює евакуацію. (ВІДЕО)
Особи, які перебувають всередині, продовжують застосовувати вогнепальну зброю. Активіст Євромайдану Андрій Красильников, перебуваючи праворуч фасадної частини будівлі, отримує поранення із мисливської рушниці кулею 12 калібру із вікна Будинку профспілок.

20.08. Молодий чоловік у масці намагається закинути пляшку з горючою сумішшю у вікно на третьому поверсі будівлі.Активісти, які евакуюють людей з Будинку Профспілок, відганяють його від будівлі. Люди, що перебувають на даху, продовжують кидати вниз каміння і підручні предмети. (ВІДЕО)
На площі перед будівлею з’являються екіпіровані співробітники спецбатальйону УВС області, які відганяють проукраїнських активістів від правої частини фасаду будівлі і вишиковують оточення.
Черговий ОКЦ ДСНС дає наказ ЧПРЧ-7 (вул. Прохорівська, 6) спрямувати одну цистерну за адресою Куликове поле,1 і вказівку ЧПРЧ-3 (вул. Старопортофранківська, 1) про направлення автодрабини.

20.09.  За звітом ДСНС, перший пожежний автомобіль ЧПРЧ-2 прибуває до тильного боку будівлі Будинку профспілок.

20.11.Проукраїнські активісти підтягують до стіни будівлі металеві конструкції сцени, що була встановлена на Куликовому полі. (ВІДЕО)
Першу таку конструкцію встановлюють зліва, потім другу – праворуч від центрального входу. Висотою вони сягають рівня вікна другого поверху, що суттєво спрощує евакуацію людей з парапету та із вікон. (ВІДЕО)

20.14. Близько фасадної частини Будинку профспілок з’являється перший пожежний автомобіль

20.16.  Активісти Євромайдану намагаються встановити на ферму конструкції дошки та підручні предмети з метою дотягнутись до третього поверху, де перебуває велика кількість людей.

20.17. Заблоковані вогнем та димом в «зеленій залі» п’ятеро футбольних вболівальників знову виявляють свою присутність, розмахуючи українським прапором з вікна четвертого поверху лівого крила фасадної частини Будинку профспілок. (ВІДЕО)

20.18.  Прибуває другий пожежний автомобіль. Активісти знімають з нього фрагмент драбини і встановлюють його на конструкцію біля стіни з лівого боку фасаду будівлі. Це дозволяє евакуювати людей з лівої (південної) частини третього поверху будівлі.

20.19. Правий бік фасадної частини Будинку профспілок Пожежні за допомогою розсувної драбини розпочинають евакуацію людей із задимлених кабінетів на другому поверсі. За допомогою ще однієї драбини розпочинається евакуація людей із найближчого до центру вікна на другому поверсі лівої частини фасаду будівлі.

Приблизно о 20.20. З карнизу торцьового (північного) вікна крайнього кабінету праворуч на п’ятому поверсі падає людина. Ще одна людина ( в темному одязі) карнизом йде на дах бокового (північного) флігеля. Чоловік в білій сорочці і темних штанях лягає на карниз. (ВІДЕО)

20.22.  Співробітники міліції зі щитами шикуються в оточення, силою відтискаючи проукраїнських активістів від центрального входу і фасаду будівлі, відбувається сутичка.

20.23. Рятівники за допомогою пожежної драбини успішно евакуюють чоловіка в світлому одязі і чорних штанях, який перебував на карнизі біля вікна в крайньому правому кабінеті п’ятого поверху і лежав на карнизі ззовні будівлі. (ВІДЕО)

20.24.  Пожежні та проукраїнські активісти евакуюють людей, що перебувають на третьому поверсі, а також з надто задимленого приміщення над центральним входом на другому поверсі будівлі. Люди з площі намагаються вчинити розправу над ними, наносять удари, проводять жорсткі опитування. Працівники міліції і організовані активісти намагаються захистити евакуйованих від розправи. (ВІДЕО)

20.25. На лінію 101 надходить телефонний дзвінок від людей, які перебувають на третьому поверсі з проханням про допомогу.

20.26. Пожежний розрахунок загасив вхідні двері Будинку профспілок. Продовжується евакуація людей із задимлених приміщень зусиллями рятівників.

Приблизно о 20.30.  Трьома автобусами «Фольксваген» синього кольору з тильного боку будівлі прибуває група озброєних людей в екіпіровці, за оснащенням схожою на екіпіровку СБУ «Альфа», і з жовтими пов’язками на рукавах. Приблизно посеред алеї, що веде від тильного боку Будинку профспілок до вулиці Середньофонтанської, ці люди здійснюють операцію, схожу на затримання, і вивозять, як мінімум, одну людину в цивільному без символіки. Встановити особу затриманого, а також відомчу приналежність групи захоплення «Групі 2 травня» не вдалось.(ВІДЕО)

(ВІДЕО)

20.31. Рятівники входять до Будинку профспілок через центральний вхід. Також всередину через боковий вхід заходять групи проукраїнських активістів, які по мірі розсіювання диму ретельно оглядають будівлю у пошуках потерпілих.
За свідоцтвами учасників подій, вони силою придушують спротив активістів Куликового поля, які ще залишились в будівлі, після чого надають їм першу допомогу і виводять назовні, де передають їх працівникам міліції.

20.32. На Куликове поле продовжують прибувати пожежні розрахунки.

20.35. Пожежні гасять локальні займання всередині будівлі. За допомогою авто драбини евакуюють трьох людей з найближчого до сходів кабінету на п’ятому поверсі внутрішньої частини будинку.
Із вікон кабінету № 432 (кутовий кабінет правого (північного) бокового флігеля) чути звуки боротьби та крики про допомогу. (ВІДЕО)

До 20.37. На лінію 101 надходять чотири дзвінки про пожежу, зокрема інформація про те, що на даху перебувають 22 людей.

20.37. Будинок профспілок (північний боковий флігель будівлі) Активісти «Самооборони» і співробітники міліції виводять групи людей, які перебували в північному боковому флігелі будівлі і не постраждали від пожежі. Вони намагаються убезпечити евакуйованих від агресії з боку неорганізованих активістів. (ВІДЕО)

20.38. Будинок профспілок (червона зала, північний боковий флігель) У вікні «червоної зали», суміжної з кабінетом № 432, з’являється український прапор.


 
 (ВІДЕО)

20.40. До Будинку профспілок прибувають автівки «швидкої допомоги» і міліцейське підкріплення. Співробітники міліції намагаються вибудувати оточення навкруг воріт заднього двору Будинку профспілок.
Продовжується евакуація людей через вікна фасадної частини. (ВІДЕО)
В одного з евакуйованих вилучають і передають працівникам міліції предмет, схожий на гладкоствольну помпову рушницю. Модель зброї, його власника і подальшу долю вилученого предмета з’ясувати не вдалося. (ВІДЕО)

20.45 Біля воріт заднього двору Будинку профспілок формується кільце із проукраїнських активістів, в центрі якого знаходяться активісти Куликового поля (Олексій Албу і Владислав Войцеховський), які вийшли з будівлі.
Проукраїнські активісти, які їх оточили, обшукують «куликовців», допитують і наносять їм удари.


 
 (ВІДЕО)

20.47. Куликове поле На флагштоці перед будівлею Будинку профспілок вивішують український прапор.

20.50.  Згідно звіту ДСНС, пожежу ліквідовано. Рятівники продовжують гасити локальні займання, зокрема пожежу на сходовому прольоті між 3 і 4 поверхами.

20.53.  В кільці перебуває приблизно 12 побитих людей. Парамедики надають їм першу допомогу. Із будівлі продовжують виводити активістів Куликового поля, деякі із присутніх б’ють їх. Тяжкопоранених безперешкодно вносять в автівки «швидкої допомоги».
(ВІДЕО) 

20.59. Будинок профспілок, тильна частина Працівники міліції організували коридор і підігнали не менше п’яти автівок для перевезення заарештованих, щоб вивезти людей з тильної частини Будинку профспілок.

21.05.  Продовжується евакуація тяжкопоранених із Будинку профспілок, серед них – один проукраїнський активіст з тілесними ушкодженнями.

21.07. Пожежники повідомляють журналістів про 20-30 загиблих всередині будівлі.

21.15.  Проукраїнські активісти, присутні журналісти і стримери нарахували всередині будівлі близько тридцяти тіл загиблих у пожежі.

21.45. Співробітники міліції, військовослужбовці внутрішніх військ і активісти Самооборони вибудовують коридор від тильного боку будівлі і до автозаків, що дозволяє відносно безпечно виводити із Будинку профспілок активістів Куликового поля. (ВІДЕО)

22.03. Пожежні проводять проливку будівлі і ліквідують локальні вогнища, зокрема, на сходах між 3 і 4 поверхами.

Приблизно о 22.10. Група активістів проукраїнських організацій Одеси і миколаївської Самооборони на автобусах відправляються на меморіал 411 берегової батареї на околиці Одеси, де розташоване наметове містечко «Одеської дружини», раніше перенесене з Куликового поля. Там вони затримують кількох неповнолітніх, викликають їхніх батьків і звільняють після бесіди.

Приблизно 23.00. Експерти Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи розпочинають огляд тіл, які знаходяться біля будівлі Будинку профспілок.

3 травня 2014 року

Приблизно 02.00. Експерти закінчують огляд тіл, які перебувають поза будівлею.

Приблизно 04.00. Після тривалих перемовин міліція евакуює близько 45 людей з даху будівлі Будинку профспілок. Остання невелика група сховалась на горищі і спустилась самостійно вранці 3 травня.

Приблизно 06.00. Два експерти Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи прибувають на Куликове поле для участі в слідчих діях. На місці події перебуває міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і новопризначений начальник УМВС області Дмитро Фучеджи, які оглядають будівлю. Експерти чекають на закінчення огляду.

Приблизно 09.00.  Експерти Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи розпочинають огляд тіл загиблих, що знаходяться всередині Будинку профспілок. Огляд кілька разів зупиняється з міркувань безпеки – в будівлі йдуть перемовини із заблокованими прибічниками Куликового поля.

Приблизно 10.00.  Міліція виводить із будівлі останню групу прибічників Куликового поля (5 людей).

Приблизно 15.00.  Судово-медичні експерти закінчують роботу всередині будівлі.

Протягом дня 3 травня в Будинку профспілок працює слідчо-оперативна група УМВС області та експерти-криміналісти.

04.05.2014. Відкрито вільний доступ в будівлю для всіх бажаючих.

20.05 2014. Будинок профспілок огороджують, вільний доступ до центральної будівлі заборонений.

ПРИМІТКИ

1. Аналізуючи події на Куликовому полі, група не виявила випадків перешкоджання роботі пожежних розрахунків і бригадшвидкої медичної допомоги. 
 
2. Група не виявила випадків відмови в наданні медичної допомоги, у тому числі політично мотивованих.

3. З Куликова поля було госпіталізовано кілька десятків постраждалих з вогнепальними пораненнями, травмами,термічними опіками та отруєннями продуктами згоряння.

За наявною інформацією, з числа госпіталізованих одна людина померла в результаті пошкодження внутрішніх органів івнутрішньої кровотечі при стрибку з висоти близько 5 метрів, двоє загинули від опіків.  Це може свідчити про те, що в переважній більшості випадків допомога з боку медиків і парамедиків була кваліфікованої і своєчасної.

 4. Є неперевірені дані, що при огляді силами євромайдан у трьох громадян, евакуйованих з будівлі, були вилученімобільні телефони та цінні речі. У будівлі Будинку профспілок відзначалися поодинокі випадки мародерства,розкрадання цінної оргтехніки та вандалізму. Достовірно встановити належність осіб, які вчинили ці діяння, до певної сторони протистояння на поточний момент не вдалося.

 5. Детальну інформацію про динаміку розповсюдження пожежі можна отримати у висновку експертабіохіміка «група 2травня» Владислава Балінського: http://numikosov.livejournal.com/5012.html

 Детальну інформацію про причини смерті людей у Будинку профспілок можна отримати у висновку експертатоксиколога «група 2 травня» Володимира Саркісяна: http://2maygroup.blogspot.com/2015/04/blog-post_19.html

6. Під терміном «Куликове поле» і «Антимайдан» автори розуміють організації та окремих осіб, які поділяють ідеїфедералізації України, та / або створення на її території незалежних державних утворень, та / або зміни зовнішніх междержави, і підтримують дії активістів наметового містечка, що розташовувався на площі Куликове поле в Одесі в лютому-квітні 2014 року.
Терміном «євромайдан» автори позначають організації та окремих осіб, які є прихильниками унітарного устрою та / абоєвропейської інтеграції України та / або збереження незмінними зовнішніх кордонів держави і підтримують дії активістів учасників масових акцій протесту («Майдану») 2013-2014 років у Києві та Одесі.
Терміном «ультрас» автори позначають неформальні групи найбільш активних футбольних уболівальників.
Зазначені терміни використовуються виключно для позначення сторін конфлікту і не мають на увазі будь-яких оцінок і характеристик.
  
7. Текст документа може вільно використовуватися в комерційних і некомерційних цілях, повністю або частково, за умови збереження авторства («Группа 2 травня»), без внесення до нього будь-яких неавторизованих змін або доповнень.

Автори, члени «групи 2 травня»:

 Владислав Балинський
Юрій Весілик
Тетяна Герасимова
Сергій Дібров
Валерія Ивашкина
Юрій Мукан
Євген Пересипкін
Світлана Підпала
Павло Поламарчук
Володимир Саркісян
Владислав Сердюк
Юрій Ткачов
Леонід Штекель

Comments are closed.